COVID-19Zamanın İçinden

Juliane Schindler: Yarınla Yarın İlgileneceğim

Haziran’ın gelişiyle hem Berlin hem de İstanbul’da kamusal hayatın yavaş yavaş canlandığı günlerdeyiz. S. Fischer Yayınevi’nin kurmaca kitaplar editörü Juliane Schindler COVID-19 ile ilgili  güncellediği sorularımı yanıtladı.
Kuşaklar sonra, koronavİrüs salgınından nasıl sağ çıktığını soran genç BİRİNE ne cevap VERİRDİN?

Şu insanların dilinden düşmeyen “anı yaşamak” olayı hiç ilgimi çekmemişti, ta ki ruh hâli değişimlerimi kabul etmem için gerekene dek. İlk haftalarda planlarımız ve hayallerimizle ne yapacağımızı bilmiyorduk.

Bir seferde yalnızca bir gün yaşama fikri, içimi rahat tutmam için bana alan tanıdı. Yarınla, yarın bugün olduğunda ilgileneceğimi biliyorum.

“Yenİ normal”de yenİ kİtap trendlerİ beklİyor musun?

Varoluşçu edebiyat hâlâ varoluşçu ve en derin ilgi ve umutlarımız pandemi öncesiyle aynı. Yine de sanırım, iş, adaletsizlik ve hareket etmekle ilgili şimdiden daha farklı (ya da en azından daha derin) düşünüyoruz.

Pandemİ sırasında keyİf aldığın bİr proje oldu mu?

Avlumuzda bir konserin keyfini çıkardık. Pencere, balkon, çatılarımızda, çimlerde (elbette sosyal mesafeye dikkat ederek) oturduk. Çocuklar ağaçların altında oyunlar oynadı. Bazılarımız dans ederek, bazılarımız şarkılara eşlik ederek, yeniden fiziksel olarak orada bulunan dinleyicilerden memnun müzisyenlerin müziğini dinledik.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - COVID-19

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir