Şöyle heyecanlı bir duyurumuz var: Henüz kendisi iki yaşında bir bebek olan istanbulberlin’e bir bebek geliyor. Bu yüzden de önümüzdeki üç ay yeni paylaşımlar olmayacak. Bize umutlu değişimler getiren bu yaz, sizin için de harika anılarla dolsun, Ekim’de yeniden görüşmek dileğiyle!
İkinci duyurumuzsa bir kitap önerisi: Daha önce hem bu video aracılığıyla ya da zaman zaman istanbulberlin’e katkılarıyla karşılaşmış olabileceğiniz gazeteci ve yazar Ulrich Gutmair’in Berlin Duvarı’nın yıkılışının ardından gelen döneme ve dönemin sound’una eğilen kitabı “Berlin’in İlk Yılları” Hulki Demirel çevirisi, Nükhet Polat editörlüğü ve Kolektif Kitap etiketiyle Türkçe yayınlandı. Kitap daha önce İngilizce de yayınlanmıştı.
Kitabın arka kapak yazısını buraya bırakıyoruz, istanbulberlin kütüphanesi büyüyor…
Kapak fotoğrafı: © Ben de Biel

Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından Berlin bir an için gezegenin, şimdiki zamanın, (içinde var olunan anın) başkenti haline gelmişti. Her telden sanatçı, ev işgalcileri, bir gecede açılıp bir gecede kapanan kulüpler, barlar, sanat galerileri, yeni dönemin müziğini eşzamanlı yaratan DJ’ler, kalabalık bir rave kitlesi eski şehrin merkezine el koymuş ve onu hayata geri döndürmüştü. Kısa bir dönemdi, çok uzun sürmedi ama Berlin’in, etkisi bugün bile süren imajı aslında o günlerin mirası.

Ulrich Gutmair eskinin yıkıldığı ama yeninin de tam hâkim olamadığı o geçiş günlerinde oradaydı. 1990 – 97 yılları arasında yaşanan, modern toplumun kurallarının, hatta devlet otoritesinin askıya alındığı o tuhaf zamanları sözü bizzat dönemin aktörlerine bırakarak aktarıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - Zamanın İçinden

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir