Yazı ve fotoğraflar: Ayşe Hümeyra Demirci
Editörlük ve çeviri: Sedef İlgiç
Berlin’de yaşayan sanatçı Simon Wachsmuth’un “Orada Olmak: Varlık ve Yankılanma” isimli sergisisi, 22 Aralık’ta Kadıköy’deki NOKS Art Space’te kendisinin de katılımıyla açıldı. 16 Ocak’a kadar devam edecek sergi, sanatçının İran, Türkiye, Güney Kore ve Hindistan’da çektiği dört farklı filminden alınan seslerin yerleştirmesinden oluşuyor.

Simon Wachsmuth, Ayşe Hümeyra Demirci’nin gözünden

Tarabya Kültür Akademisi konuğu olarak İstanbul’da bulunan Simon Wachsmuth, ilhamını geçmişle bugün arasındaki çağdaş, siyasi, toplumsal ilişkilerden alıyor. Kolektif hafızaya ve toplumsal diyaloglara dayalı maddelerin, kavramsal ve minimalist bir tarzla yorumlandığı çalışmalarında, tarihin çağdaş sosyolojik fenomenlerle ilişkisi ve yeniden inşası ön plana çıkıyor.

Çalışmaları pek çok prestijli ödüle değer görülen Wachsmuth’un dünyanın birçok şehrinde kişisel sergileri gerçekleşti ve grup sergilerinde yer aldı. “Orada Olmak” isimli yeni sergisi, alışıldık tarzındaki görsel ve fiziksel materyaller yerine, seslere odaklanıyor. Sergi alanının ilk bölümünde ziyaretçileri sesleri birbirine karışan dört hoparlör, arka odasındaysa bir kulaklık bekliyor. Hoparlörlerde, Türkiye, İran, Güney Kore ve Hindistan’dan sesler yer alıyor. Bu seslerin uyandırdığı zihinsel görsellik ziyaretçilerin hayal gücüne bırakılıyor.

Sergi 16 Ocak’a kadar, Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri, Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki NOKS Art Space’de 14:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - Zamanın İçinden

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir