KISA

istanbulberlin Bir Saatlik Programıyla BOOKFEST’te!

istanbulberlin, Frankfurt Kitap Fuarı‘ın organize ettiği Uluslararası Kültür Festivali BOOKFEST‘e bir saatlik programıyla katılıyor!

Programı oluşturan yedi farklı söyleşi İstanbul temasında bir araya geliyor.

BOOKFEST’te yer alacak istanbulberlin programı Youtube’da, buchmesse.de ve istanbulberlin Facebook sayfasında eş zamanlı olarak 17 Ekim 2020, Türkiye saatiyle tam GECE YARISINDA canlı yayınlanacak.

Programa dair detaylar ve yayın akışı sırasıyla şu şekilde:

Sedef İLGİÇ: istanbulberlin: Karşılaşmalar için Bir Alan

“istanbulberlin: Karşılaşmalar için Bir Alan” altı ay önce, İstanbul’daki canlı kültür sanat sahnesini dünya gündemine eklemlemek, zamanın bir kaydını tutmak ve Türkiye ile Almanya arasındaki kültürel etkileşime katkıda bulunmak için kuruldu. BOOKFEST’te yer alan programında, istanbulberlin’in kurucusu Sedef İlgiç, İstanbul temasıyla birbirine bağlanan yedi söyleşi yapıyor.

Kaya Genç: Bir Kaçış Şehri Olarak Istanbul

1930 ve 1940’larda İstanbul Alman entellektüellerin Nazizm’den kaçıp sığındıkları bir şehirdi. Yazar Kaya Genç, Alman dilbilimci Erich  Auerbach’ın da İstanbul’da yaşadığı bu dönemi, göçmen krizi sırasında günümüz İstanbul’uyla bağlantılı anlatıyor. 

Burhan Sönmez: İstanbul: Görünen ve Yeraltı

İstanbul, Burhan Sönmez’in romanlarında çok farklı şekillerde temsil edilir. Kırk farklı dile çevirilen İstanbul İstanbul’da iki İstanbul vardır, Labirent’teyse şehrin sokakları labirente benzer. Kurmaca İstanbul’dan bugünün İstanbul’una…

Ayfer Tunç: EV KİRA AMA SEMT BİZİM

Kuzguncuk Nail Kitabevi’nde Ayfer Tunç’la, yeni romanının baş karakteri Osman ile tanışmak için buluşmaya ne dersiniz? Bir mahalleli olmanın anlamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne elit mahalle kültürünün değişimi üzerine.

Şebnem İşİgüzel: Kadın Yazarların İzinde

Sistemin en çok kadınları ezdiği toplumlarda, yazar Şebnem İşigüzel elmasları düşünüyor. Kadınların, elmaslar nasıl yer altında baskıyla şekil alırlarsa, öyle şekillenen bir güçleri olduğunu söylüyor. Ve bu güç edebiyatta ışıldıyor. Kadın yazar olmak ve bugün İstanbul’da kadın olmak üzerine.

Irmak ZİLELİ: Şehirde Yürüyen Kadınlar

Sokaklar bugün kadınlar için güvenli mi? Flanözlük, sokakta yürüyen bir kadın olmak nelere mal oldu? Yazar Irmak Zileli, bu soruları, romanlarındaki toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili ip uçları da vererek yanıtlıyor.

Jörg Karrenbauer: istanbulberlin: Remote İstanbul 

Alman tiyatro topluluğu Rimini Protokoll’ün oyunu İstanbul Kundura Sahne’de! Remote Istanbul seyircisi, uzaktan kontrol edilerek grup halinde İstanbul sokaklarını adımlıyor. Oyunu 54 farklı şehre uyarlayan Jörg Karrenbauer, İstanbul tecrübesini anlatıyor.

Ulrich Gutmair: İSTANBUL’UN MÜZİĞİNİN PEŞİNDE

Gazeteci ve yazar Ulrich Gutmair Berlin’den İstanbul’a bir proje üzerinde çalışmak için geldi. İstanbul’un müziğinin peşinde: Cem Karaca’nın Almanca albümü Die Kanaken’den Nekropsi’ye… Punk ölmedi!

https://www.youtube.com/watch?v=PNYS_VBax4c
istanbulberlin BOOKFEST Programı
Prodüksiyon: Sedef İlgiç & Sezen Can
Kamera ve Kurgu: Yağmur Güneş & Murat Can Özel

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TR