İsmini Almanya’nın güney batısındaki ufak kasabadan alan, dünyanın en eski çağdaş klasik müzik festivali Donaueschinger Musiktage, bu sene 100. yılını kutluyor.

Kutlamalar çerçevesinde bu hafta sonu, 8-9 Ekim’de Arter’de “Tuna Nehri’nden İstanbul Boğazı’na” başlıklı program iki konser, bir panel ve film gösterimlerine sahne olacak. İlk konseri verecek Hezarfen Ensemble, Türkiye ve Almanya arasındaki müzikal bağları, beş nesil bestecinin yapıtları aracılığıyla yorumlayacak.

Yazı ve çeviri: Ayşe Hümeyra Demirci ve Sedef İlgiç

© Hasan Hüseyin Güneş, Arter

Almanya Federal Kültür Vakfı’nın desteklediği festival, 1921 yılından beri her sene Ekim ayında düzenleniyor. Sanat direktörlüğünü Björn Gottstein’ın yaptığı festivalin amaçlarından birisi de müziği uluslararası bir köprü olarak kullanmak. [1] Almanya dışında da festivalin 100. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanmasının sebebi bu.

8 Ekim akşamı 19.30’da Sevgi Gönül Oditoryumu’nda başlayacak olan bu iki günlük programın ilk konserini Hezarfen Ensemble verecek. Grup uzun süre sonra verecekleri konserde Türkiye ve Almanya arasındaki müzikal bağları, beş nesil bestecinin yapıtları aracılığıyla yorumlayacak.

2010 yılında İstanbul’da kurulan Hezarfen Ensemble, hem Türkiye’den hem de Avrupa’dan müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları bir müzik topluluğu.

Geleneksel çalgıların, çağdaş ve deneysel müziğin bir araya geldiği konserlerinde bu eserleri yeniden yorumluyor ve kendi bestelerini yapıyorlar.

Özellikle Türkiye ve Almanya’da olmak üzere kültürlerarası projelerde dinleyicileriyle buluşuyorlar. [2] 

[1]  “100 Jahre Donaueschinger Musiktage”, Kulturstiftung des Bundes, 05.09.2021. https://www.kulturstiftung-des-bundes.de/de/projekte/musik_und_klang/detail/100_jahre_donaueschinger_musiktage.html 

[2] “Hezarfen Ensemble ve Soprano Irene Kurka Stefen Lienen Kamper’in Eserlerini Yorumluyor”, Tarabya Kültür Akademisi, 05.09.2021. http://kulturakademie-tarabya.de/tr/event/2235/

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - Zamanın İçinden

Fikirlerinizi paylaşın