Quartier am Hafen ve istanbulberlin olarak Köln’de Türkiye’den yazarlar için “Seyir Quartier”* isimli bir konuk yazar programı planlıyoruz. Sedef İlgiç ve Çağla Vera’nın Mart 2024’teki Köln ziyaretleriyle iş birliği yapabileceğimiz kurumlarla fikir alışverişinde bulunma şansımız oldu.

İlk defa 2025 yılında düzenleyeceğimiz konuk yazar programımızla ilgili detayları istanbulberlin ve Quartier am Hafen internet siteleri ve sosyal medya hesaplarımızda bulabileceksiniz.

*Türkçe “seyir” kelimesi hareket hâlinde olmak ve seyretmekle ilişkili. Bu kelimenin fiziki ve kavramsal genişliği karşısında Almanca “quartier” kelimesinin mahalle anlamı ve yerellik vurgusu karşıtlık taşıyor, “Quartier am Hafen”da seyredecek yazarlar aranacak.
.
Als Quartier am Hafen und istanbulberlin planen wir eine Residenz für türkische Autor*innen in Köln unter dem Titel Seyir Quartier*. Mit dem Besuch von Sedef İlgiç und Çağla Vera in Köln hatten wir die Möglichkeit, uns mit unseren möglichen Kooperationspartnern auszutauschen.

Details zu unserem Gastautorenprogramm, das wir erstmals im Jahr 2025 organisieren werden, finden Sie auf den Websites und Social-Media-Konten von istanbulberlin und Quartier am Hafen.

*Das türkische Wort „seyir“ bezieht sich auf das Konzept der Beobachtung in Bewegung. Dieser physischen und terminologischen Weite steht die lokale, ja nachbarschaftliche Bedeutung des deutschen „Quartiers“ gegenüber, Schriftsteller, die im Quartier am Hafen eine Reise antreten möchten, werden gesucht.

Seyir Quartier ekibi, soldan sağa: Margrit Miebach, Sedef İlgiç, Çağla Vera, Elisa Schüler

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - Zamanın İçinden

Fikirlerinizi paylaşın