Gazeteci ve yazar Ulrich Gutmair, Ozan Ata Canani’nin “Deutsche Freunde” şarkısını yorumladı: “Bu şarkıyı dinleyin, şarkıcının durumunu ve içinde yaşadığı toplumu anında anlayacaksınız.”

Türkçe çevirisi Sedef İlgiç tarafından yapılmıştır.

Kapak görseli: Ulrich Gutmair, Ata Canani ile birlikte © Tal Sterngast

Ata Canani’nin “Deutsche Freunde” şarkısını ilk kez on sene önce duydum. Gazeteci arkadaşım Deniz Yücel, onu çalıştığım gazete TAZ’ın DJ’lik yaptığım partisine getirmişti. Bana bir flaş disk verdi ve “Şimdi bunu çal, seninkilerden çok daha havalı,” dedi.

Deutsche Freunde’yi çağdaş bir şarkı gibi dinleyebilirsiniz. Ben beğeniyorum, dans edilebilir bir parça. Neden sonra şarkının tipik Ankara havası olduğunu öğrendim. Ayrıca Ata’ya sözleri nasıl oluşturduğunu sordum. Nakaratın ilk kısmı dizeler arasında ortaya çıkıyor, geleceğin ön gösterimi gibi. Çünkü ancak sonra, tam nakarat söylendiğinde “Deutsche Freunde”nin yaptığını ve kendisiyle “Gastarbeiter”ı (misafir işçiyi) nelerin ayırdığını anlıyorsun. Bu şiirselliğini oldukça büyüleyici buldum, Ata bana bunun türküler için tipik bir kâfiye düzeni olduğunu söyledi.

Şarkının Türkiye’yi çağrıştıran doğulu havasına eklenen sözleri Almanca. Kültürlerin böylesi çatışması çok güzel.

Diğer yandan, punk parçalara benziyor. Basitliği mesajını lirik bir hayal gücü, metafor ve benzerleri olmaksızın aktarıyor.

Onu anlamak için bir seminer dinlemenize gerek yok. Bu şarkıyı dinleyin, şarkıcının durumunu ve içinde yaşadığı toplumu anında anlayacaksınız.

40 yaşındaki bu şarkıda Almanya tarihinin belli bir dönemini, Almanya’nın bir göç alanı olarak hikâyesini bulabilirsiniz.

Şimdi, Almanya’nın hikâyesinin kültürel çeşitliliğiyle tanındığı bu vakit, insanların bu şarkıyı gerçekten anlama ve takdir etme vaktidir.

Ulrich Gutmair’in Ata Canani’nin albümüyle ilgili kaleme aldığı Almanca yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle hayata geçirilen #60JahreMusik projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - #60JAHREMUSIK

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.