İstanbul Kadıköy’ün Yeldeğirmeni Mahallesi apartmanların yükseldiği ilk semt olarak biliniyor. Buradaki 52 numaralı apartman, Haydarpaşı Garı’nın yapımı sırasında, 20. yüzyılın başında, Alman mühendislerin konaklaması için inşa edilmiş.

Bu hafta açılan “Apartman” isimli sergi, bu apartmanı farklı teknik ve malzemelerle üretim yapan 23 çağdaş sanatçının işlerini bir araya getiriyor.

Serginin küratörleri Lara Lakay ve Tuba Kocakaya, Apartman kelimesinin “ayırmak, parçalara, hislere bölmek” anlamındaki Latince kökeninden hareket etmişler. Kendi ifadeleriyle bu sergi:

Hem çağdaş ve ayrıştırılmış sanat ortamını birleştirmeyi hem de sanatçı, sanatsever, meraklı gibi şehir kahramanlarının uzun sürmüş ayrılıklarını bitirip, tekrar bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Sergi sonrasında restore edilecek olan Apartman No: 52 sergi, atölye çalışmaları ve misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapacak.

Sergi kapsamında işleri yer alan sanatçılar: Ali Kanal, Z.Ayşe Hatipoğlu, Bedia Ekiz, Cansu Yıldıran, Cins, Dila Yumurtacı, Dinçer İşgel, Eşref Yıldırım, Gaye Su Akyol, Gökhan Deniz, Gökhan Deneç, Gökhun Baltacı, Güler Güçlü, Hakan Gürsoytrak, İris Ergül, Kıvılcım Güngörün, Leman Sevda Darıcıoğlu, Meltem Sarıkaya, Mustafa Horasan, Özgür Can Taşcı, Sevim Kaya, Tayfun Gülnar ve Zeynep Özkanca. Görsel serginin sitesinden alınmıştır.

Kapanma sonrasında da gezilebilecek sergi ve sanatçılarla ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - KISA

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir