Inside The Ring (Ringin İçinden)

Sanatçı Kitabı
Paper Street Co. İşbirliğiyle
Fotoğraflar, Konsept ve Tasarım: Ceren Saner
Proje Metni: Sailesh Naidu
Günce metni: Ceren Saner
21 x 14.8 cm, 68 sayfa
Kapak: 300 gr Granit
İç Kağıtlar: 120 gr mat kuşe
Metin Dili: İngilizce

Her sene üç gün boyunca border_less ARTBOOK DAYS metin üzerine çalışan ve yayını olan sanatçı ve inisiyatifleri; müze, galeri, kurum ve enstitüleri bir araya getiriyor.

Bu sene 26-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen border_less’ta hem Paper Street Co. hem de Sanatçı Kitabı Alanı ska standında inceleyip edinebileceğiniz bir kitabı sizlere tanıtmak istiyorum.

İstanbul doğumlu Berlin’de yaşayan görsel sanatçı Ceren Saner’in ilk sanatçı kitabı “Inside The Ring” (Ringin İçinden) sanatçının Berlin’deki hayatından anlarla başlayan ve devam etmekte olan güncel fotoğraf ve video serisinden bir seçkiyi bir araya getiriyor.

Kitap, ismini Berlin’in çevresinde ring yapan tren rotası “ring bahn”dan alıyor aynı zamanda boks ringine gönderme yapıyor. Çünkü Ceren Saner için, Kaos GL röportajında belirttiği üzere, fotoğraflar her zaman “hayatta kalma biçimi”.

300 edisyonlu olarak yayınlanan kitap, sanatçı tarafından numaralandırılıyor ve kendisi tarafından elle dikilen kısımlar içeriyor. Bu dikişler yaprakların arka yüzündeki şehir fotoğraflarında dikiş izleri bırakıyor.

Eliyle diktiği kısımların oto-portreleri olduğunu aktaran sanatçı bu tasarım tercihini “kendi kendini şehre dikme hâli” diye özetliyor. “Bu da aidiyet hissim olmayan bir yerde kendim için bir bağ, benden geriye kalacak bir iz yaratma isteği diye açılabilir,” diye aktarıyor.

Sanatçı bu kısımları diktiği iğneyi, o edisyonun içinde bırakıyor. Böylelikle hem izleyici sürece dâhil oluyor, hem de bu dikme hâlinin sona ermediğine dikkat çekiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - KISA

KISA

Joseph Beuys 100 Yaşında

Heykeltıraş, eylem ve enstalasyon sanatçısı, eğitmen, siyasetçi ve aktivist Joseph Beuys (1921-1986) yaşasaydı ...

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir