Deniz Utlu Ödül töreninde © Tobias Bohm

1979 yılında Günter Grass’ın başlattığı ve “Berlin Alexanderplatz” isimli kitabıyla tanınan Alfred Döblin anısına verilen edebiyat ödülü, bu sene, Berlin’de yaşayan yazar Deniz Utlu‘ya verildi.

Deniz Utlu, Knut Elstermann, Jörg Feßmann, Marie Schmidt ve Sieglinde Geisel ile birlikte 8 Mayıs 2021’deki ödül töreninde. © Tobias Bohm

Akademie der Künste ve Literarische Colloquium Berlin’in ortaklaşa verdiği ödül üç kişiden oluşan bağımsız bir jüri tarafından veriliyor. 15 bin Euro değerindeki ödülün bu seneki jürisini Marie Schmidt, Sieglinde Geisel ve Knut Elstermann oluşturuyordu. Kararlarının gerekçesinde yazarın baba-oğul ilişkisini hafıza katmaları arasına kurduğu hikayesinin, doğrudan, dokunaklı ve nüktedan dilinin, okuru çatışma, kutlama ve gündelik aile yaşamına katılmasına imkan tanıdığını söylüyor ve ekliyorlar: “Utlu, Alman edebiyatında, Hanover’dan Türkiye’nin Suriye sınırına dek uzanan bir hafıza coğrafyasını aralıyor.”

Törenin canlı yayın kaydı, Alamanca olarak şuradan izlenebilir.

Deniz Utlu’nun “Die Ungehaltenen” romanı Türkçeye Tarık Kayakan tarafından “Savrulanlar” ismiyle kazandırıldı. İkinci romanı şu anda Ayrıntı Yayınları tarafından yayına hazırlanıyor. Yazar 1 Şubat 2022 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi konuk sanatçısı olarak İstanbul’da bulunacak.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - KISA

KISA

Joseph Beuys 100 Yaşında

Heykeltıraş, eylem ve enstalasyon sanatçısı, eğitmen, siyasetçi ve aktivist Joseph Beuys (1921-1986) yaşasaydı ...

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.