FLORIAN SCHNEIDERZamanın İçinden

Rafet Arslan: Kraftwerk Devrimini Anlamak

6 Mayıs 2020’de Alman elektronik müzik gurubu Kraftwerk’in kurucularından Florian Schneider’in ölüm haberini aldık. Bu vesileyle yaptığım soruşturmaya İstanbul’da yaşayan ve disiplinlerarası işler üreten sanatçı ve küratör Rafet Arslan da katıldı.
Rafet, aynı zamanda Robotik Hayaller isimli “cyberpunk” projesinin üyesi: punk, dark wave, kraut, progressive türlerini kendi güncel bilimkurgu imgeleriyle bütünleştiriyorlar.
FlorIan SchneIder ve Kraftwerk popüler müzİkte nasıl bİR DEVRİMİN önünü açtı?

Bu devrimi anlamak için 1970 yılında Kraftwerk’in Alman WDR televizyonunda canlı yayınlanan konserine bakmak gerek. Bu devrim, oradaki izleyicinin başta maruz kaldığı uzun noise girişi karşısında yaşadığı şaşkınlık, kaygı ve sıkıntı arasında gelip giden ruh hâlinden, ilk yükselen mekanik ritimle kafa sallayıp el çırparak gösterdikleri primat tepkiye geçişte saklı.

1970 yılının hit şarkılar listesiyle bu performanstaki ses uzayını karşılaştırmak bile bu kırılmayı anlamak için yeterlidir.

Müzİk yapan makİneler. Tekrar. Teknolojİ. Kraftwerk’İn müzİĞİ hangİ fİkİrlerden beslendİ ve Hangi FİKİRLERİ İfade ettİ?

Romantizmin özündeki proto-cyberpunk ruh, Čapek’in R.U.R oyunu ve gerçeküstücü imgelem ilk akla gelen öncüller. Sonrası; ambient, techno ve post-punk’ı önden çağıran, gündelik hayatı “şimdiki gelecek” perspektifi ile ayaklandıran sesler ve gürültüler ağı. Ve bunun arkasında yükselen “Metropolün bandosuyuz” diyen Kraftwerk.

Olmazsa olmaz 3 Kraftwerk şarkısı?

Showroom Dummies

The Hall of Mirrors

Trans-Europe Express

BİRİNİ SEÇMEN GEREKSE?

Showroom Dummies. Çünkü vitrin camını kırarak canlanan mankenlerin arzusu bir kulübe gidip dans etmektir. Bu arzu kuşkusuz sürrealist devrimin cansız ya da mekanik olana tekinsiz bir arzu üfleyen düşlerini post-endüstriyel kente taşır.

Bonus: Robotİk HAYALLER’İN yenİ projesİ gelecek mİ?

Türkiye de COVID-19’dan ilk ölüm haberi geldikten iki gün sonra Robotik Hayaller’in son videosu dolaşıma girdi. Şimdi yıllardır beklediğimiz post-apokaliptik koşullar gerçekleştiğinde dijital hayatta sese ya da gürültüye nasıl devam ederiz onu tartışıyoruz. Kuşkusuz bu münazaranın ardı eylemdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - FLORIAN SCHNEIDER

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.