FLORIAN SCHNEIDERZamanın İçinden

Asena Hayal: Makinelerle İnsan Ruhunun Müthiş Kombinasyonu

Alman elektronik müzik gurubu Kraftwerk’in kurucularından Florian Schneider’in ölüm haberi 6 Mayıs 2020’de duyuruldu. Elektronik müziğin öncülerinden Kraftwerk ile ilgili soruşturmama Istanbul Comics and Art Festival (ICAF) Direktörü ve DJ Asena Hayal de katıldı.
FlorIan SchneIder ve Kraftwerk popüler müzİkte nasıl bİr devrİm yaptı?

Florian Schneider, Ralf Hütter ile birlikte elektronik müziğin popüler kültür ile tanışmasında şüphesiz en önemli rolü üstlendi. Müzik otoriteleri tarafından ”elektronik müziğin Beatles’ı” diye tanımlanan grup, makinelerle insan ruhunun müthiş kombinasyonunu sunarak elektronik müziği bambaşka bir yere taşıdı. Kraftwerk’in müziği 80’ler hip hop hareketlerinden, daha sonra doğacak olan EDM, trance ve house müziğe kadar bir çok genre‘ı etkiledi.

Müzİk yapan makİneler. Tekrar. Teknolojİ. Kraftwerk’İn müzİğİ hangİ fİkİrlerden beslendİ ve İfade ettİĞİ Neydi?

Schneider ve Hütter, Düsseldorf’ta aldıkları konservatuar eğitiminin ardından geçmişin klasik müziğini tekrar tekrar çalmak yerine ”bugünün Almanyası’nın sound‘u nedir” sorusuyla yola çıktı. “Makinelerin de insanların hayallerinin sonucu olarak doğduğu” fikrini benimsediler. Avrupa’nın endüstri devi Almanya’dan yükselen bu müzikteki endüstriyel öğeler, birçok başka müzik hareketini, örneğin Amerika’nın en hızlı endüstriyelleşen şehirlerinden biri olan Detroit’teki Detroit teknoyu etkiledi.

Olmazsa olmaz 3 Kraftwerk şarkısı?

22 dakikalık bir başyapıt olan Autobahn, Kraftwerk’in popülerleşmesindeki en önemli parça Das Model ve sözleri 1991’de yenilenerek Çernobil, Hiroşima isimlerinin geçirildiği Radioactivity.

Bu üç şarkıLARdan bİrİnİn hikâyesİnİ anlatmak İster mİsİn?

Kolumda da dövmesi bulunan Autobahn parçasının benim için önemi şöyle: Almanya’da doğup büyümüş bir çocuk olarak, arabayla Almanya’dan Türkiye’ye geniş otobanlardan günlerce seyahat ederdik. Almanya-Avusturya-o zamanlar Yugoslavya-Bulgaristan ve sonra Türkiye. 22 dakika boyunca tekrar eden elektronik ritimler, ”wir fahr’n fahr’n fahr’n auf der autobahn’‘ tekrarı ile o yolculukları aklıma getiren bir parçadır.

Müzik dünyası açısından da grup kariyerlerinde ilk defa Top 40 listelerine girmiştir ayrıca Amerika listelerine girmiş en büyük hit’idir. Akustik ve elektronik enstrümanlar bir arada kullanılmıştır ve müzikal anlamda daha önce denenmemiş teknikler denendiği için öncü bir başyapıt olarak tarihe geçmiştir. 22 dakikalık orijinal versiyonu daha sonra radio edit olarak 3 dakika 28 saniyeye indirilmiştir.

Bonus: Life from Istanbul PROJESİNDEN KISACA BAHSETMEK İSTER MİSİN?

Life From Istanbul, benimle birlikte Erel Eryürek, Aksak, Arman Akıncı ve Harun Şahancı tarafından başlatılmış, lokal Dj’leri ve lokal sahneyi desteklemek amacıyla ortaya çıkmış bir dayanışma projesi. Proje kapsamında yerel Dj’lerin setlerinin ve sektörden öncü isimlerle gerçekleştirdiğimiz söyleşilerin yer aldığı bir Youtube kanalımız var. En önemli amacımız pandemi sürecinde işsiz kalmış ve gelir kaybı yaşamış yerli elektronik müzik emekçilerine maddi kaynak oluşturmak. Sponsorlardan ve Merch ürünlerden elde edeceğimiz geliri, geçiminin %75’ini Dj’lik yaparak kazanan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak hedefindeyiz.

Life From Istanbul’u, pandemi sonrası süreçte de yerli elektronik sahne mensuplarını bir arada tutan; hakların, sorunların ve ihtiyaçların konuşulup tartışılacağı bir platform olarak devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - FLORIAN SCHNEIDER

Fikirlerinizi paylaşın