FLORIAN SCHNEIDERZamanın İçinden

Ulrich Gutmair: Belki de Müzik İlk Makinedir

Alman elektronik müzik gurubu Kraftwerk’in kurucularından Florian Schneider’in ölüm haberi 6 Mayıs 2020’de duyuruldu. Elektronik müziğin öncülerinden Kraftwerk ile ilgili soruşturmama Berlin’de yaşayan gazeteci ve yazar Ulrich Gutmair de katıldı. Kitabı “Die ersten Tage von Berlin” (Berlin’in ilk Günleri) duvarın yıkılışından sonra şehrin yeniden doğuşunu anlatıyor.

Copyright © Tal Sterngast

FlorIan SchneIder ve Kraftwerk popüler müzİkte nasıl bir devrİm yaptı?

Bireyler yerine robot taklidi yaparak ve daha önce duyulmamış, soğuk bir sound yaratarak. Yeni bir tür havalıydı bu.

Müzİk yapan makİneler. Tekrar. Teknolojİ. Kraftwerk’İn müzİğİ hangİ fİkİrlerden beslendİ ve İfade ettİĞİ Neydi?

Kraftwerk kendilerini “insan makine” diye adlandırdı, insanların elektronik olsun ya da olmasın enstrümanlarla bir tür ritmik makineye biçim verdiklerine işaret etti. Müzik ve makineler tekrara dayanır ve belki de müzik ilk makinedir.

Olmazsa olmaz 3 Kraftwerk şarkısı?

Bir numara: “Autobahn“. Bu naif ve içgörülü şarkıları otobanda araç sürmekle ilgili.

İki numara: “Showroom Dummies“. Çünkü herhangi bir pop grubunun yapaylığını ve dans etmeye başlayınca müziğin kontrolü ele almasını tarif ediyor.

“Bir kulübe giriyoruz / Ve orada dans etmeye başlıyoruz / Biz teşhirdeki mankenleriz”

Üç numara: Belki de en olmazsa olmaz Kraftwerk şarkısı “Trans-Europe Express“. Öyle etkisi altına alıyordu ki aklında daha canlı bir şey kalmıyordu, Afrika Bambaataa’nın “Planet Rock“ta kullandığı şarkı ya da onun orijinal versiyonu.

Bu üç şarkıLARdan bİrİnİn hikâyesİnİ anlatmak İster mİsİn?

Ben çocukken elektronik müzikle beni tanıştıran, o zamanlar elektronik olduğu için de bir biçimde fütürist bulduğum pop şarkısı, oldukça kendine özgü melodisi ve synth’e benzer sound’uyla “Popcorn“du. Kısa süre sonra, 1975’te on yedi yaşıma girdiğimde Alman radyo istasyonlarında başka bir şarkı düzenli olarak çalmaya başladı: “Autobahn”. Küçük arabamızla uzun yola gittiğimizde “Autobahn” hoparlörlerden yükselir, şaşılacak şey, tam da o sırada olanları anlatırdı: “Şimdi radyoyu açıyoruz / Ve hoparlörde bu ses / Otobanda gidiyor, gidiyor, gidiyoruz.”

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - FLORIAN SCHNEIDER

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir