… Günümüz dünyasında güç yapılarının çöküşüne tanık oluyoruz. Güç temsilinin dolaşıma girdiği dağıtım sistemlerini yeniden şekillendiriyoruz. Gücümüzü normlardan almıyoruz. Gücümüz baskıcı değildir. Gücümüz sanatsal. Biz lider değiliz. Biz kahraman değiliz. Biz lidersiziz.

Isaac Chong Wai Berlin’de yaşayan ve şu anda Tarabya Kültür Akademisi konuğu olarak İstanbul’da bulunan, disiplinler arası işler üreten bir sanatçı. Performans, yayınlar ve söyleşilerle zenginleşen kişisel sergisi “Lidersiz”, Tarabya Kültür Akademisi ve Zilberman işbirliğiyle Bilsart’ta 6 Ocak tarihinde açıldı.

1 Şubat 2021’e kadar devam edecek serginin odağında, açık çağrı ile seçilen ve bu bir saat süren bu performansa çok kısa sürede çok iyi hazırlanmış dört dansçı gerçekleştiriyor: Meltem Gürlevik, Su Güzey, İsmet Köroğlu, Can Özmen ve Verda Zincirkıran. 12-13-19 Ocak tarihlerinde yeniden gerçekleşecek canlı performans rezervasyonla izlenebilecek.

 

Bilsart’ın yenilenmiş mekanı tel örgüleri, gri zemini ve beyaz ışığıyla tutsaklığı çağrıştırırken; tek merkezden, tek liderle yönetilen yapıları sorgulayan ve bu yapıların çözüldüğü bir geleceğin güç ilişkilerini prova eden performansla harmoni içinde.

Sergi ver performansa, başucu kitabı sayılabilecek Cehenneme Övgü‘nün yazarı ve psikolog Gündüz Vassaf ile Isaac Chong Wai’nin “Lidersiz” üzerine söyleşilerinin de yer aldığı bir gazete eşlik ediyor. Söyleşi, lidersizliğin tıpkı sessizlik gibi, aldığı ekle (-sız, -siz) bir yokluk, eksiklik gibi algılanması, kendiliğinden gelen negatif anlamı üzerinden başlıyor.

Performans süresince art arda yazılmış lidersiz kelimesinin “-siz” ekiyle oynayan, yanıp sönen neon ışık da aynı noktayı işaret ediyor: İzleyicileri bilinçli bir tercih olarak lidersizliğin, gücün merkezini yitirmesinin, herkesin lider hâline geldiği bir düzenin; yani liderlerin sessizleşmesinin özgürleştirici potansiyelini düşünmeye davet ediyor.

Serginin “Sahneler” ismiyle gerçekleşecek bir bölümü daha var: 19, 20, 26 ve 27 Ocak 2021 tarihlerinde Evrim Altuğ, Pia Entenmann, Ceren Ergenç, Başkonsolos Johannes Regenbrecht, Gündüz Vassaf gibi çeşitli konuşmacıların katılımlarıyla canlı veya dijital konuşmalar gerçekleşecek.

Sergi gazetesindeki “Sokaklardan Dayanışma Ağlarına Lidersiz Kalabalıklar” yazısının sahibi Ceren Ergenç ve Isaac Chong Wai’yle İngilizce sohbet ettikleri podcast buradan dinlenebiliyor.

Yükselen totalitarizm ve ulus devletlerden, aile içinde tek merkezde toplanan otoriteye kadar geniş bir yelpazede okunabilecek bu lidersizlik ütopyası, ortak bir bilince çağrışım yapıyor. Öyle ki performansın sonunda herkesin dilinde aynı güncel siyasi gelişmeler var. Güncele sanatla bakmaya, olumsallık üzerine düşünmeye bir vesile olarak istanbulberlin öneriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - KISA

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir