COVID-19Zamanın İçinden

Pınar Derin Gençer: Yetişmek Zorunda Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Istanbul Performance Art‘ın Kurucu ve Yürütücüsü, performans sanatçısı Pınar Derin Gençer salgınla ilgili üç sorumu yanıtladı.

Nasıl etkİlendİn?

İyi idare edildiği taktirde, pandeminin duygularımız üzerinde mutlak bir hâkimiyet kuramayacağını, güçlü ruhlara sahip olduğumuzu biliyorum.

Bunu deneyimsel bir süreç olarak görüyorum, öğretici olduğu kadar geçici de.

Bu tür travmatik süreçlerden kendime trajedi yaratmaktansa bunu neye dönüştürebilirim, bundan nasıl beslenebilirim kısmına odaklanıyorum. Bir yere yetişmek zorunda olmamanın dayanılmaz hafifliğini yaşadığım şu evrede; durmayı, dinlemeyi, hissetmeyi yeniden deneyimleyerek üretmeye devam ediyorum.

Ülkende ya da Dünyada Ne Değişecek?

Tıpkı hayatlarımız gibi sanat dünyası da başka bir forma evriliyor.

Sürdürülebilirlilik sanat dünyasında hep problematik bir olguydu fakat pandemi ile birlikte sürdürülebilirliliğin yolları yeniden gözden geçirilecek.

Bu yeni formun daha iyi ya da daha kötü olma hali bakış açısına göre değişse de “O an”ın koşullarına göre -bu koşulları şimdiden kestirmek zor- iyi bir hâl olacak. Sanat dünyasında ekonomik boyutta bir sarsılmanın yaşandığını hepimiz biliyoruz. Bu dönemde Almanya gibi sanatçılarına bütçe ayıran ülkelerdeki sarsıntılar daha az olacak. Çünkü hayatta kalmayı asıl zorlaştıranın yalnızca bu hastalığa yakalanma değil ekonomik çöküntününde önemli bir etken olduğu aşikâr.

Ne Değişsin İsterdin?

Her yanı şoklar, ıstıraplar, acılar, dramlar, üstesinden gelinmemiş travmalar, tutulmamış yaslar, ölümler, söylenmesi güç olanlar, sırlarla sarılı insanın belleğinde acı hatıra kayıtlarını bırakan bu sürecin ortak bir mülkiyet olan ortak-bilinç/ortak-bilinçaltını oluşturmasını umuyorum.

Hayal etmeye devam edebilmeyi umuyorum.

Copyright © Alp Esin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - COVID-19

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir