Selda Bağcan, Zeki Müren, Derdiyoklar, Barış Manço gibi sanatçıları bünyesinde barındıran, Almanya’da kurulan Türküola Plak Şirketi’nin sahibi Yılmaz Asöcal’ın vefatı, Köln Bülbülü lakabıyla tanınan eşi Yüksel Özkasap’ın sosyal medya hesabındaki 18 Ekim tarihli gönderiyle ilan edildi.

Yılmaz Asöcal © Yüksel Özkasap

1960’ların başlarında Almanya’daki Türkiye kökenli sanatçıların çalışmaları giderek artarken, mevcut Alman plak şirketlerinin bu sanatçılarla yaptığı çalışmalar yetersiz kalıyordu. O yıllarda Almanya’ya Alman Dili ve Edebiyatı okumaya gelen ve bir yandan da tercümanlık yapan Asöcal, Alman plak şirketlerinin bu konudaki eksikliklerini fark etmiş ve kendi plak şirketini kurmaya vermişti.

Böylece, Almanya’daki “hayali Türkiye müzik piyasasını domine eden” üç büyük plak şirketinden biri olarak tarihe geçecek olan Türküola Plak Şirketi, 1964 yılında Köln’de ilk faaliyetlerine başlamıştı.

Dönemin müzik piyasasıyla ilgili daha çok bilgi için 61-90 Dönemi’ne dair hazırladığımız Kimler Geldi Kimler Geçti yazımıza başvurabilirsiniz.

Türküola 1972 Selda Bağcan – Moğollar Plak Kapağı

Yüksel Özkasap Türküola Plak Kapağı

Bu yazı Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle hayata geçirilen #60JahreMusik projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Başlıkta Daha Fazla - #60JAHREMUSIK

Fikirlerinizi paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir